Pingst statistik 2019

Christian Mölk Blogg, Pingst Leave a Comment

Jag är väldigt statistik-intresserad och brukar varje år knappa in lite siffror i Excel och se hur det rör sig i Pingströrelsen. Jag glömde göra det förra året (och förrförra…) så här kommer nu förra årets statistik. Siffrorna för år 2019 kommer om en dryg månad.

Procentuell ökning

Stora och medelstora pingstförsamlingar som procentuellt sett har ökat mest mellan 31 dec 2015 och 31 dec 2018:

Församling2015-2018Medlemsantal 31 dec 2018
1Härnösand17,45%323
2Timrå17,28%224
3Västra Frölunda17,11%664
4Söderhamn16,79%320
5Borås15,74%831
6Boden14,69%484
7Mölndal13,74%389
8Uppsala13,16%1135
9Helsingborg12,98%592
10Halmstad12,37%445
11Uddevalla12,12%481
12Kungsbacka12,11%287
13Botkyrka12,02%839
14Karlstad11,50%504
15Kalmar11,46%360
16Växjö9,67%692
17Västerås9,29%1317
18Ulricehamn8,81%247
19Skövde6,91%603

Min kommentar

För det första bör nämnas att jag tagit bort Hillsong från listan. Detta beror på att det inte längre går att jämföra deras siffror med övriga pingstförsamlingar eftersom de räknar in flera församlingar från olika orter. På två år har Hillsong dubblat sitt medlemsantal, från 2977 medlemmar år 2016 till 6052 medlemmar år 2018. Om jag hade haft tillgång till bara Hillsong Stockholms statistik skulle de förmodligen hamna överst på listan.

Har nu även redigerat listan och tagit bort Västerås Lifecenter eftersom även de räknar in flera olika städers församlingar. Tidigare låg de etta på listan med en ökning på 48,16%.

Av listan ovan att döma så verkar det som att de församlingar som växer framförallt ligger i städer, i Norrland och i västsverige.

I år har jag valt att inte ta med församlingar med procentuell minskning, men man skulle kunna notera att en av de församlingar som minskar mest är Filadelfia Stockholm. År 2015 hade de 5378 medlemmar och 31 dec 2018 hade de 4527 medlemmar. Till stor del beror denna minskning på att några av deras enheter har knoppats av och blivit egna församlingar.

Share this Post

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.